انجمن علمی دانشکده طراحی صنعتی انجمن علمی دانشکده طراحی صنعتی

انجمن علمی دانشجویی طراحی صنعتی دانشگاه تهران یک نهاد دانشجویی و متشکل از دانشجویان فعال و با انگیزه این رشته می باشد، که فعالیت های مختلفی از جمله چاپ خبرنامه، نشریه، برگزاری مسابقات با موضوعات و اهداف مختلف، راه اندازی سایت، برگزاری همایش و سمینارهای علمی  و آموزش، برگزاری کلاس ها و ورکشاپ های آموزشی در حیطه های مختلف رشته طراحی صنعتی و بینا رشته ای، جذب دانشجویان نمونه، جذب صنعت و همکاری با آن در راستای پیشرفت دانشجویان این رشته در دانشگاه و بعلاوه بالا رفتن سطح طراحی صنعتی در کشور می شود. مهمترین وظیفه انجمن با توجه به جدید بودن رشته، شناسایی خلأ های موجود آموزشی و توسعه روز افزون این رشته در تجارت است، همچنین توسعه فعالیت های اجتماعی اعضا و دانشجویان. یکی از فاکتور های پویایی یک دانشگاه فعالیت های دانشگاهی است بنا براین استفاده از نیروهای فعال در رسیدن به توسعه پایدار در دانشگاه را می توان از مهمترین اهداف انجمن ذکر نمود.

از جمله فعالیت های اخیر انجمن که سابقه 7 ساله دارد، برگزاری مسابقه ای  تحت عنوان "یک روز طراحی" با حضور دانشجویان طراحی صنعتی کشور است. این مسابقه که یک رویداد علمی و فرهنگی کم نظیر در حیطه طراحی مصنوع در کشور می باشد، هر ساله با استقبال بیشتری از سوی دانشجویان، اساتید و هم چنین شرکت های تجاری مختلف مرتبط با طراحی و ساخت محصول مواجه می شود. این رویداد فرصتی است برای دانشجویان طراحی صنعتی تا به تقویت روحیه کار گروهی و به کار بستن اطلاعات خود و تجسم آنها در قالب طرحهای قابل ساخت بپردازند. از دیگر سو "یک روز طراحی" فرصتی است برای شرکت ها و نهادهای تولیدی تا با ظرفیتی به نام طراح صنعت و طراحی صنعتی آشنا شوند و از ایده های خلاقه برخواسته از ذهن پویای دانشجویان در راستای اهداف تولیدی خود و برای اعتلای صنعت این کشور عزیز بهره برند.

این انجمن در ابتدا زیر نظر امور فرهنگی و پژوهشی  با مسئولیت ها و امکانات گسترده تر با عنوان کانون 618/1 که از موسسین و اعضای آن آقای رضا گنجوی (که خود هم اکنون از محققین و طراحان جوان و بنام کشور است) و آقای مهدی اصل فلاح (هیئت علمی دانشگاه هنر تهران) را می توان نام برد. در اردیبهشت سال 1384 پس از انتخابات و جدا شدن امور پژوهشی از امور فرهنگی، توقفی در این فعالیت ها صورت گرفت ولی بار دیگر در سال 1385 با حرکت های خود انگیزشی افرادی چون حامد میر رحیمی قوت گرفت و انتخابات برگزار، و رسما انجمن علمی دانشجویی طراحی صنعتی شروع به کار کرد. که از آن زمان تا اکنون یکی از فعالترین و پر افتخار ترین انجمن های پردیس هنرهای زیبا و دانشگاه تهران بوده و عناوین مختلفی در مسابقات مختلف کسب نموده است. ازجمله انجمن برگزیده کشوری در دومین جشنواره ملی حرکت، و کسب مقام اول در چند بخش مختلف این جشنواره ملی در سال های مختلف.

طی این دوران دانشجویان از ورودی های متفاوتی در این انجمن عضو و دبیر بوده اند که می توان از آن میان به نواب بحرینی، هانی سقائیان، سیروس حامدی فر، مهدیه عرب پور، شیما علی پور، فاطمه رزم حسینی، مهشید کریمی، مهدی رهنما، مرضیه یادگارتیرانی، مینا صحت، مصطفی شاه محمدی، یسری دائی چیان، محمد حسین شریفی و... نام برد. برای آشنایی با اعضای کنونی و دریافت تازه ترین اخبار و اطلاعات از فعالیت ها و تماس با اعضای انجمن می توانید به سایت انجمن مراجعه فرمایید: www.utidea.com

افتتاحیه و اختتامیه مسابقه یک روز با طراحی