اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

برگزاری سمینار تبادلات معماری ایران و اروپا در پردیس هنرهای زیبا

برگزاری سمینار تبادلات معماری ایران و اروپا در پردیس هنرهای زیباپردیس هنر‌های زیبا به همت قطب علمی فناوری معماری، میزبان سمیناری از پرفسور توماس می‌یر وایزر تحت عنوان تبادلات معماری ایران و اروپا بود. این سمینار در 28 فروردین 97 در سالن نگارخانه پردیس هنرهای زیبا برگزار شد.

آقای پروفسور می‌یر وایزر پژوهشگر معماری از کشور آلمان و نویسنده کتاب «راهنمای معمارانه ایران» است که راهنمایی برای گردشگران از منظر معماری است. این کتاب بیش از 300 بنای معماری از ابتدای صفویه تا پس از انقلاب اسلامی ایران را شامل می‌شود و بناهایی از تهران ،اصفهان، کاشان، شیراز و تبریز را مورد بررسی قرار داده است.

تمرکز اصلی پروفسور می‌یر در انتخاب و بررسی این بنا‌ها، هویت و الفبای مشترک معماری ایرانی و اسلامی در آنها بوده است. وی معتقد است اثرات این معماری و شهرسازی را می‌توان در آسیای میانه و هند رصد نمود.  

سمینار وی با بررسی ایدئولوژی باغ ایرانی آغاز شد و نظام فضایی آن در باغ‌سازی اروپا و افریقا رصد شد. پس از بررسی ایدئولوژیک، وی المان‌ها و کالبد‌های معماری ایرانی را در برخی از آثار معماری مغرب جستجو نمود. پس از آن وی با تمرکز بر آنچه عصر طلایی معماری مدرن در ابران می‌خواند، خوانش آثار معماری معاصر ایران را مورد واکاوی قرار داد و سعی در شناسایی ریشه‌های این معماری بر اساس آثار کلاسیک معماری ایرانی و اسلامی داشت. نهایتا سمینار با بررسی آثار نسل جوان معمار ایران و تغییر پارادایم‌های حاکم بر معماری آنان سخن گفت. 

این سمینار با استقبال قابل توجه دانشجویان معماری و شهرسازی برگزار شد و دکتر ایرج اعتصام نیز با شرکت در بخش نهایی پرسش و پاسخ، حاضرین را از نظرات خود آگاه نمودند.

پرفسور می یر یک نسخه از این کتاب را که به زبان های انگلیس و فرانسوی نوشته شده است، به کتابخانه پردیس هنرهای زیبا اهداء نمودند.