اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

تجلیل از استاد معماری و مرمت پردیس هنرهای زیبا در جشنواره بی‌المللی فارابی

تجلیل از استاد معماری و مرمت پردیس هنرهای زیبا در جشنواره بی‌المللی فارابی


روز دو شنبه 27 آذرماه به همت دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی، از فعالیت‌های علمی و فرهنگی آقای دکتر منصور فلامکی استاد معماری دانشگاه تهران قدردانی شد.


در ابتدای این مراسم، دکتر حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی، با اظهار خرسندی از فراهم شدن شرایط قدردانی از این استاد فرهیخته گفت: نگاه چندساحتی و بین رشته ای استاد فلامکی از ویژگی‌های بارز ایشان است. نگاه اجمالی به آثار استاد نشان می‌دهد که ایشان در حوزه‌های مختلف موسیقی،‌ معماری، مرمت، ادبیات و ... کارهای ویژه انجام داده‌اند. استاد فلامکی استاد مرمت هویت ماست. در مرمت بناهای زیادی در کشور سهم بر عهده داشته است و هویت اسلامی و ایرانی به جای مانده و میراث گذشتگانمان را که هر روز دچار اضمحلال است، برای ما حفظ کرده است.
وی با اشاره به سخن جلال آل احمد مبنی بر اینکه مشاطه‌ها ظهور و بروز دارند، تاکید کرد: در چنین شرایطی ارزش استاد فلامکی برای ما بیشتر روشن می‌شود و اگر اصالتی داشته باشد می‌توان به آن افتخار کنیم وعصر جدید به تعبیر رابرتسون عصر جهانی -محلی شدن است و اینجاست که می‌توان بر اساس حفظ اصالتها و سرمایه های تاریخی وفرهنگی  به حساب امد و توریسم جذب کرد.

در ادامه جلسه، دکتر پیروز حناچی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با تاکید بر حسن انتخاب دبیرخانه جشنواره فارابی با اشاره به خاطره‌ای از دوران دانشجویی گفت: من شاگرد استاد فلامکی بوده‌ام و بزگترین درس ایشان به ما این بود که هیچ گاه اسیر جو عمومی نشویم و استاد به ما جرات دادند تا مسئله‌های پذیرفته شده را به تشکیک بکشیم و جرات نقد ایشان همیشه ارزشمند بوده است.


وی با اشاره به کتاب‌های استاد فلامکی در اوایل دهه 60 به عنوان تنها کتاب‌های نگاشته شده توسط استادان در حوزه معماری و شهرسازی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تاکید کرد: ارتباط بین شهر اتوپیایی فارابی و وضعیت جامعه از خصیصه‌های نوشته‌های دکتر فلامکی است. ایشان همیشه همه را به نوشتن و مکتوب کردن انتقادات هدایت می‌کردند و شاید امروز اگز محصولی در این حوزه داریم، قدم‌های اولیه آن را استاد فلامکی برداشته‌اند.
حناچی با ذکر نام استاد فلامکی به عنوان استاد راهنمای رساله دکتری خود با عنوان «مبانی نظری مرمت شهری در شهرهای تاریخی ایران» خاطرنشان کرد: مرمت شهری در دهه 70 موضوع جدیدی بود و مرمت در مقیاس شهر تا آن زمان انجام نشده بود و بیشتر در قالب بناها بود. اما مرمت شهری توسط ایشان و شاگردان استاد انجام شده است. در زمان دفاع از رساله‌ام، نکته‌ای را گفتند که مایه قوت قلب من بود و آن اینکه هیچ کس بیشتر از خودم بر این مسئله اشراف ندارد و این باعث اعتماد به نفسم گردید

دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی واز شاگردان استاد از نیم قرن تلاش علمی  ایشان تقدیر نموده و خاطراتی از استاد بیان نمودند.

در ادامه این مراسم، دکتر حسین ابراهیم‌آبادی، سرپرست مرکز نشر دانشگاهی، در سخنانی ضمن تقدیر از دبیرخانه جشنواره برای برگزاری این مراسم بزرگداشت اظهار کرد: اندیشه‌ورزان حوزه فرهنگ را در دبیرخانه جشنواره ارج می‌نهیم  و این نشست از آنجایی برای آقای فلامکی برگزار شده است که به میراث فرهنگی، تمدنی و ادبی ما کمک می‌کند تا پویایی خود را از دست ندهد و به نسل‌های بعدی سپرده شود. او عمر خود را گذاشته است تا به عبارتی معماری فرهنگی انجام دهد. نگاه فرهنگی به حوزه معماری، حیات مجدد به آن دادن است و آن را ارزشمند می‌کند و امیدواریم که بتوانیم از این تلاش‌ها استفاده کنیم.


در ادامه آقای دکتر فلامکی سخنان مبسوطی ارائه و از دیدگاههای خود در مورد معماری و دیگر حوزه ها به بحث پرداختند.


درپایان این نشست، از دکتر فلامکی از سوی دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی به عنوان عضو دو دوره گروه هنر این جشنواره و هم‌چنین پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و سازمان میراث فرهنگی با اهدای هدایا و الواحی از بیش از نیم قرن تلاش او در حوزه معماری و مرمت قدردانی و تجلیل کردند.