اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

جشنواره بین المللی طراحی گنسای در پردیس هنرهای زیبا برگزار شد

جشنواره بین المللی طراحی گنسای در پردیس هنرهای زیبا برگزار شداولین جشنواره بین المللی طراحی گنسای یکشنبه 6 اسفند ماه با حضور آقای کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران، پرفسور جیرو ساگارا، رئیس دپارتمان طراحی محصول دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن، دکتر محمدحسین مقیمی استاندارتهران، دکتر احمد صادقی رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران، دکتر نعمت حسنی رئیس دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شهید بهشتی و مسئولین و دانشجویان پردیس هنرهای زیبا در تالار شهید آوینی برگزارشد.
 

دکتر حیدری رئیس پردیس هنرهای زیبا در ابتدای مراسم ضمن خوش آمدگویی به مهمانان جشنواره، سابقه روابط بین دو کشور ایران و ژاپن را تشریح کرد و افزود: ما در دانشگاه ها باید به سطح علمی و فرهنگی این روابط بپردازیم و خوشحالیم که به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه ها، حدود ده سال است که کارگاه های آموزشی بطور مرتب  با همکارانمان در دانشگاههای مختلف ژاپن برگزار کرده و می کنیم.

رئیس پردیس هنرهای زیبا در ادامه  به گسترش روابط بین المللی دانشگاهها اشاره کرد و تاکید کرد: یکی از مهمترین مسائل ما، توسعه روابط بین المللی دانشگاه تهران با سایر دانشگاه های دنیاست که به خوبی باید از تجارب هم استفاده کنیم. یکی از این تجربیاتی که به نوعی با پردیس هنرهای زیبا نیز در ارتباط بود موضوعی بود که یک محقق ژاپنی آغاز و در آن نوعی از دیزاین را در ارتباط با طراحی محصولات مطرح کرده بود که می تواند بسیار موثر  و کاربردی در کشور ما باشد، لذا این جشنواره برای اولین بار در ایران با هدف گردآوری ایده ها و طرح های نوآورانه در زمینه طراحی محصولات به منظور کاهش خسارت پس از سوانح طبیعی با پیگیری های خانم دکتر فرزام، عضو هیات علمی گروه طراحی صنعتی پردیس هنرهای زیبا برگزار می شود که امیدوارم به نتایج خوبی نیز برسد.

در ادامه دکتر مقیمی استاندار محترم تهران به عنوان سخنران بعدی با اشاره به سابقه طولانی روابط و همکاری های ایران وژاپن در زمینه های تجاری ، بازرگانی و علمی، بهره گیری از روش های علمی را در مقابله با زلزله بسیار سازنده ارزیابی کرد و گفت : باید از ظرفیت محافل وسمینارهای تخصصی در زمینه مهندسی ومقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله استفاده کنیم .

مقیمی بهره گیری از طراحی گنسای در اجرای طرح بازآفرینی را بسیار راهگشا دانست و افزود: با اجرای طراحی گنسای در طرح بازآفرینی بافت های فرسوده، درصورت وقوع زلزله تلفات ناشی از آن را به حداقل خواهیم رساند.

وی افزود : استفاده از طرح های علمی نظیر طراحی گنسای و تجارب کشورهایی مثل ژاپن در اجرای طرح بازآفرینی در تهران بسیار راهگشاست.

دکتر کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران سخنران بعدی مراسم بود. وی در سخنانش به اهمیت روابط دوکشور به ویژه در سطح دانشگاه ها اشاره داشتند و علاقمندی کشور ژاپن را به چنین روندی ابراز کرد.

در بخش بعدی مراسم آقای دکتر نعمت حسنی رئیس دانشکده عمران دانشگاه شهید بهشتی به تشریح موضوع از منظر علمی پرداختند.

پس از ایشان آقای دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اهمیت طراحی گنسای را به ویژه در مواقع بحران و زلزله مورد تاکید قرار دادند.

اجرای کارگاه آموزشی توسط آقای پرفسور جیرو ساگارا، رئیس دپارتمان طراحی محصول دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن و خانم دکتر فرزام، عضو هیأت علمی پردیس هنرهای زیبا و دبیر علمی همایش، پایان بخش روز اول جشنواره طراحی گنسای بود و ادامه کارگاه ها در سفارت ژاپن در روز دوشنبه هفتم و دانشگاه الزهرا هشتم اسفند تدارک دیده شده بود.