اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

درگذشت هنرمند فقید رفعت هاشم پور

درگذشت هنرمند فقید رفعت هاشم پور


انالله و انا الیه راجعون

 

رفعت هاشم پور، دانش آموخته مقطع کارشناسی بازیگری تئاتر دانشکدگان هنرهای زیبای دانشگاه تهران و از دوبلورهای پیشکسوت کشور، روز جمعه ۶ اسفند ماه در ۹۱ سالگی درگذشت.

رفعت هاشم‌پور در سال ۱۳۱۰ در شهرستان اردبیل متولد شد و پس از طی تحصیلات مقدماتی برای تحصیل در رشته بازیگری تئاتر وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گردید و در این رشته با درجه لیسانس فارغ‌التحصیل گردید.

ویژگی‌های خاص ایشان چون صدای پر احساس، مصمم، دلنشین و حماسی در کنار استعداد شگرف‌اش در هنر گویندگی باعث شد از همان نخستین سال‌های فعالیتش در نقش‌های نخست و به‌جای بزرگترین بازیگران بین‌المللی نظیر آنا مانیانی، ویوین لی، اینگرید برگمن، سوزان هیوارد، ریتا هیورث، ملینا مرکوری گویندگی کند. احساس و تاثیرگذاری صدای وی به حدی بود که در جامعه هنرمندان دوبله ایران به وی لقب بانوی احساس دوبله داده شده بود.

گویندگی نقش عمه هتی به جای جکی باروز در سریال قصه‌های جزیره و گویندگی او به‌جای ویوین لی در نقش اسکارلت در فیلم جاودانه بر باد رفته از برجسته‌ترین و ماندگارترین دوبله‌های این هنرمند فقید محسوب می‌شوند.

دانشکدگان هنرهای زیبا با پاسداشت یک عمر تلاش ارزشمند و پرثمر این بانوی گرانقدر و ادای احترام به میراث ماندگار او، این ضایعه را به خانواده و بازماندگان وی، دانشجویان، استادان، همکاران و همه کسانی که دل در گرو ایران و فرهنگ ایران دارند، تسلیت گفته و برای روح آن استاد فقید، رحمت و غفران واسعه الهی را طلب می‌نماید.

 

روابط عمومی دانشکدگان هنرهای زیبا