اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

فراخوان مسابقه " طرح معماری و احیاء ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد "

فراخوان مسابقه " طرح معماری و احیاء ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد "میدان حسن آباد از جمله میادین شاخص تاریخی کشور و تهران است که متأثر از سبک معماری ابتدای دوره پهلوی ساخته شده. این میدان در دوره‌‍‌های بعد، دستخوش تحولات بسیاری در فضا و فعالیت‌های خود شد و متحمل آسیب‌های فراوان گردید؛ که آخرین آن آتش‌سوزی در ضلع شمال غربی میدان در تابستان سال جاری بوده است. پس از این حادثه و با درخواست مدیریت شهری تهران، پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران متولی مدیریت انجام اقدامات لازم به هدف حفاظت و مرمت این بخش گردید و پس از آن طی جلسات متعدد، نماینده پردیس هنرهای زیبا با مالکان و ذینفعان این بخش و علایق فرهنگی آنان، طی تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه تهران، مالک عمده این بخش، سازمان زیباسازی شهر تهران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و شهرداری منطقه، مقرر شد که فعالیت این بخش از یراق آلات فروشی، بانک، انبار و مسافرخانه متروکه به کاربری‌های متناسبی نظیر اقامتی ویژه، فروش صنایع دستی و تجاری با زمینه‌های فرهنگی، رستوران سنتی و کافه‌های فرهنگی، گالری و نظایر آنها بدل گردد. بدین وجه با توجه به تاریخی بودن بخش عمده این قسمت و پرهیز از بارگذاری سنگین بر روی آن، مالک محترم موافقت نمودند زمین انتهای این مجموعه را بدان ملحق کنند تا امکان توسعه هم پیوند فراهم گردد. در طی جلسات بعدی با پیشنهاد نماینده پردیس هنرها و موافقت مالک و رییس پردیس هنرهای زیبا و به منظور ایجاد فضای خلاق در تهیه طرح و استفاده از تجربه دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط، مسابقه‌ای برای شکل‌گیری این ایده پیش‌بینی گردید. امیدواریم که این تجربه، نمونه موفقی از نقش دانشگاه در پیوند علم و بازار حرفه‌ای فراهم آورد.

 

عنوان مسابقه:

طرح معماری و احیاء ضلع شمال غربی میدان حسن‌آباد

 

هیئت داوران:

 • دکتر پیروز حناچی- عضو هیات علمی دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 • دکتر شاهین حیدری- عضو هیات علمی دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 • دکتر محمد‌حسن طالبیان - عضو هیات علمی دانشکده معماری، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 • دکتر سیاوش صابری‌کاخکی - معاون اجرایی پژوهشکده فرهنگ و هنر، پردیس هنرهای زیبا، دانشگاه تهران
 • دکتر اصغر محمد‌مرادی - عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت
 •  دکتر علی غفاری - عضو هیات علمی دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی

 

جوایز مسابقه:

 • گروه اول مبلغ  200 میلیون ریال و لوح تقدیر از طرف داوران مسابقه
 • گروه دوم مبلغ 150 میلیون ریال و لوح تقدیر از طرف داوران مسابقه
 • گروه سوم مبلغ 100 میلیون ریال و لوح تقدیر از طرف داوران مسابقه

 

زمان‌بندی مسابقه:

 • ثبت نام: ۲۹ دی ماه تا 8 بهمن ماه 1398
 • زمان بازدید میدانی:  13 الی 16 بهمن ماه 1398 (به منظور آشنایی کلی با فضای طراحی،آشنایی با نظرات مالک محترم، شهرداری و میراث فرهنگی) (زمان دقیق‌تر متعاقبا و بعد از مشخص شدن تعداد گروه‌های ثبت‌نام شده اعلام خواهد شد)
 • تاریخ تحویل آثار: 5 اسفند ماه 1398
 • تاریع اعلام نتایج: 14 اسفند ماه 1398

 

اطلاعات کلی:

ضمن آن‌که شرایط بازدید از سایت به عنوان یک ضرورت برای طراحی فراهم خواهد شد، اطلاعات کلی طرح شامل موارد زیر است:

 مساحت عرصه طراحی حدود ۱۲۰۰ متر مربع است. مساحت بخش ساخته شده تاریخی شامل طبقه‌ی همکف حدود 900 متر مربع، طبقه‌ی اول حدود 900 متر مربع و زیرزمین حدود ۲۵۰ متر مربع است. مساحت بخش اضافه شده به طرح ( قابل ساخت و ساز جدید ‌شامل بخشی از حیاط و انبار مجاور آن) 360 متر مربع است. حداکثر ارتفاع ساخت و ساز مجاز حدود 11 متر است. طراحی در بخش تاریخی که در حدود ۱۳۰۰ متر مربع شامل نما و جرزهای مشخص شده در نقشه‌های تحویلی به شرکت کنندگان است (همکف، اول و زیرزمین تاریخی) باید با ضوابط حفظ و احیا آثار تاریخی منطبق باشد.

پیشنهادات طراحی که معطوف به ایده‌ی طراحی و توزیع فعالیت‌های درخور فضای طرح است از طریق تحویل سه عدد شیت صد در هفتاد سانتی‌متر به شرحی که در سایت و ایمیل ارسالی به شرکت کنندگان خواهد بود قابل ارائه است. اطلاعات تکمیلی علاوه بر امکان بازدید میدانی از طریق ایمیل برای علاقه‌مندان پس از ثبت‌نام ارسال می‌گردد.

 

از علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه درخواست می‌گردد فرم ثبت نام را از اینجا دانلود نموده، تکمیل و به آدرس ایمیل مسابقه finearts@ut.ac.ir ارسال نمایند. دبیرخانه مسابقه پس از دریافت فرم ثبت نام، ایمیلی برای تایید حضور متقاضی در مسابقه به همراه شرح الزامات کلی و مدارک پایه موجود جهت طراحی از جمله نقشه‌، برای متقاضیان ارسال خواهد نمود.

قابل ذکر است ایمیل مربوط به نماینده گروه که در فرم ثبت نام درج شده است، به منزله ایمیل رسمی گروه شرکت کننده؛ خواهد بود.

گروه‌های شرکت کننده باید شیت‌ها و فایل‌های نهایی خود را به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند.

آدرس دبیرخانه:

انقلاب، دانشگاه تهران، پردیس هنرهای زیبا (خانم مرتضوی)

شماره تماس: 09122586963