اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

مراسم "مدال خوشیدی"درطراحی صحنه در پردیس هنرهای زیبا انجام شد

مراسم "مدال خوشیدی"درطراحی صحنه در پردیس هنرهای زیبا انجام شد


سومین دوره مراسم اهداء مدال خورشیدی در طراحی صحنه سینما، تئاتر و تلویزیون کشور، با حضور چهره های بین المللی و پیشکسوت طراحی صحنه تئاتر، سینما و تلویزون و همچنین استادان پردیس هنرهای زیبا، ذر روز شنبه ۲5 آذر ماه ساعت 19 در سالن شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا انجام شد.

در ابتدای این مراسم آقای مهندس خورشیدی که مدال به نام ایشان است و اولین فردی است که در نظام آموزش کشور به طراحی صحنه در دانشگاه تهران و دانشگاه هنر پرداختند به حضار خوش آمد گفتند و ضمن برشمردن سابقه کار، آرزوی توفیق برای نشست چه در حال حاضر و چه در آینده داشتند.

 

پس از ایشان رئیس پردیس هنرهای زیبا ضمن خوش آمدگویی به مهمانان گفت: در این جلسه دو کلمه کلیدی حائز اهمیت است، یکی طراحی صحنه و دیگری فرهنگ. طراحی صحنه با فرهنگ حرکت میکند و مقوم آن است آن را به شکل عینی تجلی می دهد. خوشبختانه دانشگاه تهران در این مورد فعالیت چشمگیر و طراز اول در سطح مملکت دارد.

پس ادر ادامه آقای پیام فروتن از استادان دانشکده هنرهای نمایش و موسیقی پردیس هنرهای زیبا و دبیر سومین دوره مدال خورشیدی به ارائه گزارش پرداختند. او درباره نحوه داوری مراسم توضیح داده و بصورت مشروح در هر بخش مطالبی بیان کرد.

فروتن با بیان اینکه داوری‌ها به صورت فصلی انجام شده است گغت: در بخش تئاتر ۲۲۰ اثر ارزیابی شده‌اند که نمایش‌هایی بودند که در سالن‌های تالار وحدت ، حافظ، تئاتر شهر، باران، پالیز ، سه نقطه، مولوی، ایرانشهر، ارغنون و پایتخت به روی صحنه رفتند. در بخش سینما و سریال هم ۹۵ اثر ارزیابی شدند.

او در خلال صحبت‌های خود درباره این مراسم و حمایت از آن، بیان کرد:‌ این مراسم کاملا غیر انتفاعی است و هیچ ردیف بودجه‌ای ندارد و یک بخش خصوصی عهده‌دار برگزاری آن است. این مراسم نفع مالی برای خودش ندارد و فقط به خاطر جدی‌تر گرفته‌ شدن حوزه طراحی صحنه اقدام به برگزاری آن می‌کنیم. تمام بچه‌هایی که در این مراسم حضور دارند از هنرجویان و محصل‌های طراحی صحنه هستند و بدون  دریافت حتی یک ریال دستمزد همکاری می‌کنند. توقع ما این است که نهادهای دیگر به ما کمک کنند  و این مقوله را جدی‌تر بگیرند زیرا تمام تئاتر و تلویزیون و سینما وابسته به تصویر است.

در انتهای این مراسم برندگان مدال خورشیدی در 3 بخش تئاتر، سینما و تلویزیون به شرح ذیل معرفی شدند:

بهترین طراح صحنه تئاتر کشور به رضا مهدی زاده برای نمایش "شوایک" ،  بهترین طراحی صحنه سریال های تلویزیونی و رسانه‌های خانگی کشور به داریوش پیرو برای سریال معمای شاه و بهترین طراحی صحنه بخش فیلم سینمایی به آیدین ظریف برای فیلم سیانور تعلق گرفت.

در این مراسم از زحمات یکی از استادان برجسته دانشکده هنرهای نمایشی، آقای دکتر صنیعی پور تجلیل به عمل آمد.