اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

مشاوره

مشاوره


  معرفی دفتر ارتقا و مشاوره تحصیلی

از آنجایی که یکی از اساسی ترین عوامل رشد و توسعه ی هر کشوری وجود دانشگاه های کارآمد برای پرورش انسان های خلاق و فرهیخته است و موفقیت در دانشگاه به عنوان نهادی که کارکردهای متعددی در همه شئون تاثیرگذار زندگی انسان دارد، دارای پیامدهای فردی و اجتماعی است. لذا، در صورت شکست در تحصیل و افت تحصیلی و مشکلات آموزشی، فشارهای روحی-روانی، دانشجویان را تهدید نموده و سلامت و بهداشت روانی آنان را به مخاطره می اندازد. در همین راستا، در پردیس های دانشگاه تهران با در نظر گرفتن اهمیت موضوع پیشرفت تحصیلی دانشجویان، دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی، تاسیس شده است.

  اهمیت و ضرورت ایجاد دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی

در نظام آموزشی کشور ما، ایران، آموزش عمومی و آموزش عالی به صورت مستقل و جدا از هم اداره می شوند و این امر سبب شده فارغ التحصیلان نظام آموزش و پرورش، بدون آموزش و کسب آمادگی لازم، وارد دانشگاه ها شوند. به نظر می رسد بنا به دلایل متعددی نظیر فشار امتحانات، آزمون کنکور و عدم آگاهی از روند کار علمی در دانشگاه، دانشجویان تازه وارد و خانواده های آنان، تصور صحیحی از کم و کیف فعالیت های علمی در دانشگاه ها ندارند. اغلب افراد جامعه چنین تصوری از وضعیت تحصیلی در دانشگاه ندارند و افت تحصیلی را صرفا مربوط به آموزش عمومی و متوسطه می دانند. به نظر می رسد نظارت مستقیم والدین بر وضعیت درسی فرزندان خود در دوران دبیرستان، به محض ورود دانشجو به دانشگاه، به فراموشی سپرده می شود و دانشجو که تجربه قرار گرفتن در وضعیت بدون کنترل و نظارت را ندارد، دچار سردرگمی شده، با افت تحصیلی و حتی مشروطی مواجه می گردد و بدین ترتیب با آمار نگران کننده ی افت تحصیلی در دانشگاه ها روبرو می شویم.

ایجاد دفتر مشاوره و ارتقاء تحصیلی در دانشکده ها، علاوه بر تسهیل امکان استفاده از همکاری و نظارت خانواده ها و اساتید محترم دانشگاه در ارتقای وضعیت تحصیلی دانشجویان، سبب افزایش تعامل دانشجویان با مرکز مشاوره دانشگاه شده است و همزمان امکان بهره مندی از نقش چند جانبه ی اساتید، خانواده ها و دانشجویان در تغییر و ارتقای کیفیت تحصیل را فراهم آورده است.

  اهداف

  •  کمک به ارتقای وضعیت تحصیلی دانشجویان
  •  تدوین برنامه های پیشگیری از افت تحصیلی
  •  کنترل افت تحصیلی دانشجویان دارای مشکلات تحصیلی و شناسایی دلایل افت تحصیلی آنان
  • پیشگیری از آسیب های روانی-اجتماعی دانشجویان و ارتقای سلامت روان
  • استفاده از پتانسیل اعضای هیئت علمی و به ویژه اساتید محترم راهنما جهت کارآمدی تحصیلی دانشجویان
  • یکپارچه سازی و هماهنگی بیش تر خدمات مشاوره و خدمات سیستم آموزشی

 

 

با آرزوی موفقیت 

             فاطمه جوان فرد                 

کارشناس دفتر مشاوره دانشکدگان هنرهای زیبا

 

 

   آدرس:  تهران، خیابان انقلاب، خیابان قدس، پلاک 7، ساختمان شماره 3 دانشکدگان هنرهای زیبا، طبقه دوم" و شماره تلفن به صورت 66415834-021