اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

نخستین دو‌سالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران، در پردیس هنر‌های زیبا برگزار شد

نخستین دو‌سالانه مسابقات معماری و شهرسازی ایران، در پردیس هنر‌های زیبا برگزار شدپس از گذشت قریب به 3 سال نظارت و پایش مسابقات معماری و شهرسازی در سطح کشور، نخستین دوسالانه مسابقات معماری و شهرسازی توسط دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی با حمایت قطب علمی فناوری معماری و پردیس‌ هنر‌های زیبای دانشگاه تهران طراحی و در روزهای22 و 23 مهر 97 در تالار شهید آوینی پردیس هنرهای زیبا برگزارشد.

این رویداد که شامل آیین رونمایی از کتاب مسابقات معماری ایران، نشست های تخصصی و  نمایشگاهی مشتمل بر 77 اثر برگزیده از مسابقات معماری و شهرسازی کشور بود، در قالب بیست گفتار تخصصی و 5 نشست با موضوعات «رسانه‌ها و مسابقات معماری»، «اخلاق حرفه‌ای و مسابقات معماری»، «تجربه مسابقات معماری در ایران»، «حقوق مالکیت فکری و اصالت اثر» و «مسابقات معماری در جهان»، ارده شد.

در خلال نشست‌های تخصصی که با مشارکت حاضرین جلسه به پرسش ‌و پاسخ و تبادل آرا انجامید، مواردی از قبیل کاستی‌ها در آئین‌نامه فعلی دبیرخانه مسابقات معماری و شهرسازی، تبیین ارکان مسابقات و نقش و حدود هر یک، مباحث حقوقی پیرامون مالکیت آثار رسیده و نحوه انتفاع هر کدام از ارکان مسابقه بررسی شد.

 همچنین نقش رسانه‌ها در شفاف‌سازی روند و سازوکار مسابقات، تعدیل خواسته‌ها و انتظارات هرکدام از طرفین و کمک به انتشار و توسعه نتایج مسابقات مطرح و در آخر نیز تجربیات مسابقات در کشور‌های مختلف و سازوکارهای دریافت آثار و داوری و ممیزی در آنها مورد بررسی قرار گرفت.

در روز پایانی از کتاب مسابقات معماری ایران نیز رونمایی شد که علاوه بر بازتاب آثار منتخب معماری کشور، شامل مواردی در حوزه آئین‌نامه مسابقات و پیشنهادات و توصیه‌ها می‌باشد.

همچنین در مراسم اختتامیه این مسابقات، از کتاب "مسابقات معماری ایران" توسط دکتر حامد مظاهریان، رئیس دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی کشور رونمایی شد. این کتاب علاوه بر بازتاب آثار منتخب معماری کشور، شامل مواردی در حوزه آئین نامه مسابقات و پیشنهادات و توصیه ها می باشد.

 گفتنی است دبیرخانه دائمی در برگزاری این رویداد از حمایت علمی و معنوی پردیس هنر‌های زیبای دانشگاه تهران و قطب علمی فناوری معماری و همچنین حمایت مادی نشر توسعه ایران و شرکت کناف برخوردار بوده است.