اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

نخستین کارگاه استارت آپ معماری و شهرسازی در پردیس هنرهای زیبا برگزار شد

نخستین کارگاه استارت آپ معماری و شهرسازی در پردیس هنرهای زیبا برگزار شد


نخستین رویداد کارآفرینی متمرکز بر حوزه شهر، معماری و فناوری، تحت عنوان استارت آپ معماری، از تاریخ 5 الی 7 دی ماه 96 با حضور رئیس پردیس هنرهای زیبا در تالار شهید آوینی برگزار شد.

مراسم افتتاحیه این جلسه با سخنرانی دکتر حامد مظاهریان، معاون محترم ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی آغاز و سپس در بخش کارآفرینی و معماری مهندس مهرداد زواره محمدی با موضوع سناریوسازی برای بهبود وضعیت شهر و مهندس بهنام کریمی پور با موضوع فرآیند های کارآفرینی و نوآوری در حوزه معماری مسئله لزوم حل معضلات شهر و معماری از طریق تفکر کارآفرینانه با دو رویکرد بهره گیری از تکنولوژی و بهره گیری از برنامه ریزی و سناریو سازی را بررسی نمود.

در ادامه و در بخش شهر هوشمند، مهندس مهران داوری، شهر هوشمند و عناصر آن را به همراه بیان نمونه های موردی در این خصوص و پلتفرم های شکل گرفته در حوزه شهر هوشمند شرح داده و مهران قارلقی مقایسه ای میان تهران و سایر شهر‌های جهان به لحاظ ظرفیت‌ها و فرصت‌ها داشتند که می‌توان در قالب آن شهر هوشمند را ایجاد، و معضلات و مشکلات مربوطه را بر طرف نمود

در انتهای بخش اول، مفهوم استارت آپ توسط آقای علیرضا خدایی به صورت مشروح ارائه شد و در کنار ایشان آقای سینا مختاری به ارائه نمونه های موردی در حوزه استارت آپ های شکل گرفته پیرامون شهر و معماری و ساختمان پرداخت.

 در بخش دوم مراسم، میزگردی با حضور مهندس سید جواد میر حسینی، عضو هیئت مدیره سازمان عمران و بهسازی شهری، دکتر حیدر جهانبخش، نایب رئیس نظام مهندسی ساختمان استان تهران، مهندس مهران حق‌بین، معمار و پژوهشگر شهر هوشمند و مهندس مهرداد زواره محمدی، عضو کمیته معماری و طراحی شهری شورای اسلامی شهر تهران به منظور بررسی معضلات شهری و فرصت های موجود برای ایجاد استارت‌آپ‌های حوزه شهر و معماری برگزار گردید.

درپی انجام این موارد، فرآیندِ طراحی و توسعه ایده‌ها آغاز شد. درطول این فرآیند تسهیل‌گرانِ استارت‌آپ از مجموعه تک‌استارز، و مربیانی با گرایش‌های مختلف از جمله جامعه‌شناسی، معماری، اقتصاد، مدیریت، شهرسازی، گرافیک و کامپیوتر، دانش پذیران را همراهی و هدایت نمودند.

روند توسعه و پیشبرد ایده‌ها در روز دوم ادامه یافته و در روز سوم، بعد از تکمیل ایده‌ها، و تولید برنامه‌های مدون کسب و کار ، دمو و معرفی کامل پلتفرم های شکل گرفته توسط هیات داوران به داوری گذاشته شد.

لازم به ذکر است که قطب معماری پردیس هنرهای زیبا هدایت امور مختلف را به کمک حوزه ستادی پردیس بر عهده داشتند.