اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

کارگاه بازآفرینی: پروژه‌طار در پردیس هنرهای زیبا و روستای طار برگزار شد

کارگاه بازآفرینی: پروژه‌طار در پردیس هنرهای زیبا و روستای طار برگزار شدبا پیشنهاد و پشتیبانی دفتر امور بین‌الملل پردیس هنرهای زیبا و با همکاری و حمایت علمی دانشکده‌ی معماری دانشگاه تهران، انجمن بین‌المللی INTBAU و گروهTerrachidia  از اسپانیا، کارگاه بازآفرینی: پروژه‌طار در تاریخ 17 تا 27 شهریور 1397، توسط آتلیه سیگمان و انجمن علمی معماری دانشگاه تهران برگزار شد.
بخش اول کارگاه، سمیناری دو روزه با عنوان استراتژی‌های بازآفرینی، 17 و 18 شهریور در نگارخانه‌ی تهران پردیس هنرهای زیبا برگزار گردید. فرامرز پارسی، ترانه یلدا، غلامرضا اکرمی، الخاندرو گارسیا هرمیدا (از اسپانیا) ، کارمن مورنو آدان (از اسپانیا) ، راکوئل پنا لوپز (از اسپانیا) ، محمد قائم‌پناه، ارشیا اقبالی (از دانمارک)، محمدرضا کارفر، نور الوان (بحرین)، منیره العوضی (از امریکا) و بهزاد ریاضی (از امریکا) سخنرانان این سمینار دو روزه بودند که با دیدگاه‌های مختلف در خصوص بازآفرینی با شرکت‌کنندگان به بحث و گفت‌و‌گو نشستند.

بخش دوم کارگاه با عنوان تجربه‌ی روستا از 18 تا 27 شهریور در شهر نطنز و روستای طار، با حضور برگزارکنندگان کارگاه و گروه شرکت‌کنندگان که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌ها بودند، برگزار گردید. در بخش عملی، ابتدا شرکت‌کنندگان از شهرهای نطنز و طرق بازدید کردند، پس از استقرار در روستای طار با بافت تاریخی و اهالی این روستا آشنا شدند و ضمن بحث و گفت‌و‌گو در خلال بازدید‌ها در مورد بازآفرینی در روستا اندیشیدند. پس از آن به بازآفرینی یکی از ساختمان‌های روستا، به شیوه‌ای منطبق بر معماری بومی و رویکردهای ساخت بومی پرداختند. برونو آویرا از برزیل در خلال این بخش یک ارائه‌ی آنلاین در روستا داشت.
با اتمام عملیات اجرایی ساختمان، کارگاه در روز 27 شهریور 1397 در روستای طار پایان یافت و شرکت‌کنندگان در حال آماده‌سازی برای برقراری نمایشگاه ارائه‌ی آثار فردی و گروهی هستند.

این کارگاه از حمایت‌های اهالی طار، شورای شهر نطنز و دهیاری طار برخوردار بود.