اخبار و اطلاعیه ها اخبار و اطلاعیه ها

کتاب" تحلیل ردیف" استاد پردیس هنرهای زیبا کتاب برتر سال شد

کتاب" تحلیل ردیف" استاد پردیس هنرهای زیبا کتاب برتر سال شد


کتاب «تحلیل ردیف: بر اساس نت نویسی ردیف میرزا عبدالله با نموداری تشریحی» تالیف استاد داریوش طلایی، عضو هیأت علمی  گروه موسیقی پردیس هنرهای زیبا، به عنوان اثر برگزیده بخش هنر در سی و چهارمین دوره جایزه کتاب سال کشور که صبح روز سه شنبه ۱۹ بهمن ماه با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت برگزار شد، انتخاب گردید.

ایشان در این اثر تالیفی تلاش کرده  با روشی نو، ردیف میرزا عبدالله، یکی از معتبرترین روایت های ردیف موسیقی ایرانی و در عین حال رایج ترین آن ها را تحلیل و بررسی کند. این در حالی است که ویژگی این روش نگاه به ردیف موسیقی دستگاهی ایران به مثابه یک زبان موسیقایی خاص است که داریوش طلایی با تدوین نقشه ای عینی از ردیف، به بررسی آن از زوایای مختلف می پردازد و در نهایت ارائه دستور زبان خاصی را برای موسیقی ایرانی مد نظر قرار می دهد.

در بخشی از متن این کتاب می‌خوانید: « کتاب تحلیل ردیف به بررسی و توصیف گونه‌های مختلف انگاره‌ها و جملات موسیقی کلاسیک ایرانی، خصائل ذاتی‌شان و نحوه‌ی به‌کارگیری، گسترش و دگردیسی آن‌ها در قالب گوشه‌ها، مقام‌ها( شاه‌گوشه‌ها)، آوازها و دستگاه‌ها می‌پردازد – مجموعه‌ای که ردیف نامیده می‌شود و شبکه‌ای منسجم از عناصر یاد شده است. درواقع آنچه در این کتاب می‌آید، بخشی اساسی از پژوهشی است که نگارنده طی سال‌ها به تحقیق آن همت گماشته است. پژوهشی که مقصود آن، در یک‌ کلام، شناختن و شناساندن طبیعت واقعی موسیقی ایرانی بوده است... .» این کتاب را نشر «نی» منتشر کرده است.

داریوش طلایی از جمله هنرمندان سرشناس حوزه موسیقی ایرانی است.

 « ردیف میرزا عبدالله »، «تک نوازی سه تار»، «سایه روشن»، «چهارگاه»، «شب وصل»، «دود عود»، «ساز و آواز»، «کنسرتی دیگر»، «ردیف سازی و آوازی به همراه رضوی سروستانی»، «جنگ و صلح تار»، «دلگشا»، «جلوه گل» آثار موسیقایی و «تحلیل ردیف: براساس نت نویسی ردیف میرزا عبدالله با نموداری تشریحی»، «نگرشی نو به تئوری موسیقی ایران»، «ردیف میرزا عبدالله – نت نویسی آموزشی و تحلیلی»، « ۲۳ قطعه از پیش درآمدها و رنگ های علی اکبر شهنازی» آثار تالیفی استاد داریوش طلایی در عرصه موسیقی است.